Annonse

Nå skal Moland ta over etter Trier: «Markens Grøde» blir Norges Oscar-håp

Etter Oscar-suksessen med «Affeksjonsverdi» sender Norge Hans Petter Molands storfilm «Markens Grøde» ut i kampen om verdens gjeveste filmpris. 

Norge har fått blod på tann etter Joachim Triers Oscar-suksess. Nå skal Hans Petter Moland forsøke å følge opp med en av norsk films mest kjente litterære klassikere.

Molands «Markens Grøde» er valgt som Norges kandidat til Oscar 2027.

Tre filmer var med i sluttspurten om den norske Oscar-plassen: «Markens Grøde», «Lave forventninger» og dokumentaren «Trango». Det var til slutt Hamsun-filmatiseringen som overbeviste Oscar-komiteen, som består av representanter fra norsk filmbransje, Filmkritikerlaget og Norsk filminstitutt.

– Vi føler vi har en film som virkelig har noe der å gjøre. Vi har mange gode krefter med oss, så vi har gode sjanser, sier Moland.

Dermed er Oscar-jakten offisielt i gang. Nå gjenstår den langt tøffere internasjonale konkurransen.

Moland har vært her før

«Markens Grøde» bygger på Knut Hamsuns nobelprisvinnende roman fra 1917. Historien om Isak Sellanraa og livet som nybygger i den norske ødemarken får nå nytt liv på kinolerretet.

Herbert Nordrum spiller Isak, mens Asta Kamma August har rollen som Inger.

Regissøren er langt fra ukjent med Oscar-kampen. I 2019 representerte han Norge med «Ut og stjæle hester». Nå får han en ny sjanse – med en film han selv mener har potensial til å hevde seg internasjonalt.

– Det er en utrolig kompleks historie. Nesten en liten tålmodighetsprøve, sier Moland.

Skal følge i Triers fotspor

Norsk film kommer fra et sterkt Oscar-år. Joachim Triers «Affeksjonsverdi» ble Norges ferskeste Oscar-nominerte i kategorien for beste internasjonale film.

Tidligere har Norge fått Oscar-nominasjoner med:

  • «Ni liv» (1957)
  • «Veiviseren» (1987)
  • «Søndagsengler» (1996)
  • «Elling» (2001)
  • «Kon-Tiki» (2013)
  • «Verdens verste menneske» (2022)
  • «Affeksjonsverdi» (2025)

Nå er spørsmålet: Kan Moland gjøre det igjen?

Oscar-kortlisten på 15 filmer offentliggjøres 15. desember. De fem endelige nominerte blir klare 21. januar, før Oscar-statuettene deles ut i Los Angeles 14. mars 2027.

Men først skal «Markens Grøde» ut på norske kinoer.

Filmen har norsk kinopremiere 30. oktober.

Annonse
Skroll til toppen